top of page

Margareta Peršić

ZiN Daily


Slikopis Riječ drugi je dio iz ciklusa od četiriju tema: Voda, Vatra, Zrak i Zemlja, u kojem Margareta Peršić, umjetnica - čarobnica (čarobnica, zato što biva pripovjedačicom, pjesnikinjom, slikaricom), poziva čitatelje da putuju s njom kroz vrijeme, uronjeni u kapljice, mirise, dodire i hodočašće esencija četiriju elementa: elementom vode kroz Brodaricu, elementom zraka kroz Riječ, elementom vatre kroz Nijemu slovaricu i elementom zemlje u Herbariju duša, gdje Margareta slika, a čitatelji stvaraju svoju priču o ljubavi: „Slikam Tvoju priču, Ti pišeš što je ljubav za tebe... I čini mi, se: tu putovanje tek započinje...“

Nižući u Riječi plavetnilo, autorica kistom, a čitatelji perom, suptilno isprepliću svoje pute i postaju stvaratelji jedne nove priče, koja se prostirući rastvara u našim očima u svojoj punini, u plavome: plavo u tamnilu, plavičasto u svijetlim preljevima, plavkasto u potezima.

Niču iz plave biti, antropomorfizirane ptice: On i Ona. Potiču nizovi slika: „Promatraj me i pričaj! Zapiši što pričaš. Stvaraj sebe – riječju.“ Sinergija boja, linija, glasova, riječi.



U ovu se stvaralačku sinergiju uplela i paleta akorda Zvuci Velebita, gdje je taj velebitski fluid ritmom svojih tonova oživio predsliku (nastala je kao proročanstvo i stvaralački odaziv na poziv autorice Željke Mezić na izložbu Sinestezija i oblici glazbe). Slušajući isprva glazbu Mateja Meštrovića, a potom drugih autora, Margaretine su ruke dva mjeseca slikopisale. Gledajući slikopis, ruke su čitatelja postale ruke književnika, stvaratelja, umjetnika. Koje li čarobne  sinestezije triju umjetnosti: riječi, slike, glazbe… 


Spoj slikarstva, ilustracije, glazbe, književnosti.

Negdje se iz nepoznatih dimenzija Baudelaire smješka Riječi i miluje njezine stranice: „Slijevaju se boje, mirisi i zvuci (…)/ Po širenju slični svemu što beskrajno je (…)/ Ushite nam duha i ćutila slave.“

Onaj koji lista slikopis, gledajući slike, koje uokvirene podsjećaju na polaroidne fotografije, u trenu  priča i čita neku svoju priču. Koliko „prolistavatelja“ slikopisa, toliko priča. Beskrajno ispričanih priča… Margareta je napravila inverziju, oslikala priču, a potom pozvala pisce i nepisce da pišu te učinila čudo beskraja stvarnim napravivši  jedan izuzetno ljudski čin: omogućila je da se čuje glas onih koji pišu u samozataji, a žele iz te samozataje dotaknuti druge. Ljudi pišu, žele iz sebe istisnuti riječi, žele da netko pročita, promišlja o onome što pišu. I sada će svijet ugledati njihove radove, njihove priče. Jer Riječ, otvara sebe - za druge, u eteru www.magisdolls.com, gdje će se ove priče smjestiti.

Onaj, koji će listati Riječ rukama, čitat će četiri priče izabrane na natječaju: Amoon iz Sarajeva, Viktorije Majačić iz Županje, Marka Pernarića iz Osijeka i Igora Remsa iz Bara. 

Ova poezija u prozi uklapa se u slikopis motivima PLAVOGA koje je esencijalno u ovoj zbirci. 


Plavo  otvara mostove i onim radovima koji se čine odmaknutim od crteža.

To je  intuicija plavoga. Plavo kao poveznica raznolikoga u istome postojanju. Postojanju duše i njezina putovanja k jednome.

U beskraj ove plaveti utkana je i pjesma dječaka Borne Brtomazlovića, gdje dječak ravnopravno sa svojim slovima, stoji uz odrasle pisce te ovom slikopisu daje dodatnu vrijednost.

Također, plavom se u metafizičkome, dakle umjetničkome, kao vrhu metafizičkoga, pridružuje bijelo i bjelina: "Plava i bijela, marijanske su boje te izražavaju izdvajanje ovozemaljskih vrijednosti i uzlet duše prema onostranosti." (Rječnik simbola).

Margareta je u Riječi  iskričavo (“kapljom vlastite krvi, crvene”) sve „uplavila“, intuitivno nošena idejom dijeljenja, poticaja, sinergije, sinestezije. Iznjedrila  je arhetipsko plavoga: „(…) jer plava boja sama u sebi razrješuje suprotnosti, izmjeničnosti, kao što su dan i noć, koje uređuju ljudski život.(…) Ona je kretanje prema svome iskonskome središtu u svakome pojedincu. Ona je boja istine.“ ( J. Chevalier, Rječnik simbola). 


Tekst: Jadranka Eldan Lačen, prof. hrvatskoga jezika i književnosti

Ilustracije: Margareta Peršić. Riječ. Poljska: Stolisnik, 2024.


 

Nedavne objave

Prikaži sve

Comments


ZiN Daily is published by ZVONA i NARI, Cultural Production Cooperative

Vrčevan 32, 52204 Ližnjan, Istria, Croatia

OIB 73342230946

ISSN 2459-9379

 

Copyright © 2017-2021, ZVONA i NARI, Cultural Production Cooperative

The rights to all content presented at www.zvonainari.hr belong to its respective authors.

Any further reproduction or dissemination of this content is prohibited without a written consent from its authors. 
All Rights Reserved.

The image of Quasimodo is by French artist Louis Steinheil, which appeared in  the 1844 edition of Victor Hugo's "Notre-Dame de Paris" published by Perrotin of Paris.

ZVONA i NARI

are supported by:

bottom of page